Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 21:36
Reklama UMWO Opolska Karta Rodziny i Seniora

Co ci w duszy gra?

Karolina Pawlik mieszka w Kolonowskiem. Po zdaniu matury postanowiła wybrać się na prawo. I choć ukończyła ten kierunek, na razie nie została prawnikiem. W jej duszy już od dawna gra muzyka, więc pasję połączyła z pracą.
Co ci w duszy gra?
Karolina Pawlik

Od dziesięciu lat jestem organistką w kościele parafialnym w Kolonowskiem. Wybrałam prawo, ale cały czas myślałam o muzyce. Po ukończeniu nauki w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej postanowiłam, że rozpocznę studia muzykologiczne w Opolu. Następnie studiowałam teorię muzyki na Akademii Muzycznej we Wrocławiu - opowiada Karolina. - Już wtedy myślałam o pracy naukowej. Kiedy kończyłam akademię, muzykologia się rozrastała, więc potrzebowali nowych pracowników. I tak od października pracuję nad doktoratem, publikuję artykuły, pogłębiam swoją wiedzę. Ale największą przyjemność czerpię z uczenia studentów. Ze spokojem idę sobie na egzamin, bo teraz jestem po drugiej stronie - dodaje z uśmiechem.

Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego jest unikatowym kierunkiem. Jak się okazuje, można ją studiować jedynie na sześciu uczelniach w Polsce, a tylko w Opolu i Lublinie studia łączą teorię z praktyką, czyli grą na organach lub fortepianie.

- Studia są dwustopniowe. Dyplom licencjata uzyskuje się po trzech latach, a tytuł magistra po kolejnych dwóch. Przychodząc do nas na studia licencjackie, należy mieć praktyczne umiejętności muzyczne, ale nie jest konieczny dyplom szkoły muzycznej. Po złożeniu dokumentów odbywa się egzamin wstępny, sprawdzany jest słuch, poczucie rytmu, gra na instrumencie. Na studia magisterskie zapraszamy osoby z tytułem licencjata zdobytym na akademii muzycznej lub związanym z muzyką. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy jego kierunek mieści się w tym zakresie, prosimy o kontakt mailowy. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej www.muzykologia.wt.uni.opole.pl - wyjaśnia Karolina.

Na muzykologii można wybrać jeden z dwóch profili: kościelny (dla organistów, dyrygentów, śpiewaków) lub popularny (związany z muzyką rozrywkową).

- Na każdym roku studiów mamy maksymalnie 10 osób, co jest specyficzne dla kierunków związanych z kulturą. Sprawia też, że atmosfera jest naprawdę rodzinna. Wszyscy się znamy, chętnie spędzamy ze sobą czas poza uczelnią, np. wychodząc na koncerty czy spektakle - dodaje.

Ukończenie muzykologii daje wiele możliwości pracy.

- Już podczas praktyk w czasie studiów można sprawdzić, co najbardziej nas interesuje i spróbować w tym swoich sił. Można pracować jako archiwista, nauczyciel, dziennikarz muzyczny, krytyk, edytor muzyczny, można zarządzać kulturą, prowadzić własny zespół lub być managerem. Wiedza, którą chcemy przekazać na muzykologii, to baza niezbędna do rzetelnej pracy w tej branży. Myślę, że obecnie wielu młodych ludzi ma problem z wyborem swojej drogi. Obiecuję, że my pomożemy mu obrać dobry kierunek. Jeśli ktoś uwielbia muzykę i chce z nią coś dalej robić, to zapraszamy do nas - mówi Karolina.

Od 23 do 27 marca na kierunku odbędą się dni otwarte – Tydzień Muzykologii. Będzie można zwiedzać opolskie organy w kościołach, wziąć udział w koncertach i spotkaniach. 25 marca odbędzie się konferencja o muzyce wokalnej "Creare et cantare". Będzie też okazja, żeby porozmawiać z wykładowcami i studentami. Więcej informacji o kierunku można znaleźć na Facebooku i Instagramie "Muzykologia UO".


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaWFOŚ
ReklamaHelios
ReklamaRe-gat
bezchmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bezpieczniej,przecież gmina kolonowskie to najbezpieczniejsza gmina w powiecie strzeleckim.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:12Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej J Autor komentarza: AntyloloTreść komentarza: Lolo! Czy Ty w każdym działaniu widzisz rękę "niemieckiego rewizjonisty " i "rewanżysty?Wyluzuj i nie prowokuj...Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:29Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne A Autor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Jak to pięknie i wspaniale, że lokalna gazeta podjęła się tematu wokół problematyki RODO. Bez znaczenia, że w artykule sponsorowanym. Ochrona naszych danych osobowych dotyczy każdego z nas. Polecam się jako źródło informacji i udokumentowanych przykładów z autopsji w jaki to sposób były i są do nadal nielegalnie przetwarzane moje dane osobowe w tym dane szczególnej kategorii do realizacji płytkich, osobisto - emocjonalnych celów w poważnych lokalnych instytucjach. Uprzedzając ewentualne zarzuty ...Tak! -Świadomie publicznie podaję należący do mnie adres e-mail jako podpis do tego komentarza i wyrażam zgodę na nawiązanie za jego pośrednictwem kontaktu ze mną w zakresie stanowiącym treść komentarza.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Jak zapewnić zgodność z RODO podczas niszczenia dokumentów? S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Jakież to proste - 6 tysięcy i będzie bezpieczniej! Serio?Data dodania komentarza: 13.09.2024, 14:34Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej T Autor komentarza: RossiTreść komentarza: Do sop. Faktycznie ludzie często tam przejeżdżają na czerwonym ,jednak trzeba może się zastanowić nad powodem? Otóż skrzyżowanie jest mocno zakorkowane. Jest duży ruch na lewoskręcie z Krakowskiej na Stawową. I tu jest pies pogrzebany ,bo lewoskręt trwa tylko chwilę ,czasem przejedzie tylko jedna ciężarówka. Nie wiem co robią urzędnicy? Miałem to zgłosić ,ale dałem sobie spokój ,bo wiem ,że i tak w nosie to mają ,wiem bo już inna sytuację raz zgłaszałem.Data dodania komentarza: 11.09.2024, 09:42Źródło komentarza: Zderzenie dwóch ciężarówek w Strzelcach Opolskich. Jedna z nich przewoziła butle z gazem S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Przyjechali gonić Bobra. Ale zanim go pogonili, najpierw wjechali autami do lasu. Dziesiątkami aut. Takie to dzisiaj czasy - żeby pobiegać, potrzebne jest auto. Tak dziś wygląda "bieganie i aktywny wypoczynek na łonie natury".Data dodania komentarza: 10.09.2024, 14:20Źródło komentarza: Po pięciu latach powrócili, by gonić bobra. Za nami ósmy Cross Doliny Małej Panwi
Reklama