Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 kwietnia 2025 23:01
Reklama Filplast

Dożynki inne niż zwykle

Dożynki inne niż zwykle
Centawianie święto plonów połączyli z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie odbyły się huczne gminne dożynki. Skromniejsze uroczystości organizowano w parafiach.

Reklama

***

Trzynastego września za plony dziękowali rolnicy z Piotrówki. Po mszy w kościele parafialnym na specjalnie udekorowanym placu Stowarzyszenia Odnowy Wsi odbyła się biesiada z poczęstunkiem: kawą, dożynkowym kołaczem, domowym chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami.

- Dla dzieci był przygotowany specjalny kącik z kolorowankami, różnymi grami, a największą atrakcją okazały się odwiedziny Myszki Mini i Miki z pełnymi koszykami słodyczy - relacjonuje Patrycja Gola.

Spotkanie przebiegało z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

- Informowaliśmy mieszkańców o tym, że należy zachować dystans, choć wtedy nie było jeszcze takich obostrzeń co teraz - mówi sołtyska Barbara Styś.

Kto chciał, miał okazję zobaczyć wystawę ludową oraz stałą ekspozycję „Historia Piotrówki - naszym bogactwem”, dostępną w budynku Odnowy Wsi.

***

W Centawie parafialne święto plonów obchodzono 19 września.

- Było nietypowe, ale nie z powodu obostrzeń sanitarnych - przyznaje sołtyska Ewa Ptok. - We mszy św., którą odprawiono na placu kościelnym przy kapliczce, uczestniczyli mieszkańcy trzech wsi należących do parafii - Centawy, Błotnicy i Warmątowic. Zwykle Błotnica ma swoje osobne obchody dożynkowe. Podobno ostatni raz taka sytuacja zdarzyła się w 1955 roku. Po 65 latach wróciliśmy do dawnej tradycji.

Tego dnia można też było posłuchać prelekcji konserwatora dzieł sztuki Zbyszka Kiełbasy o nowo odkrytych malowidłach w centawskim kościele. Wszystko to w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Na zebranych czekały kawa, herbata, kołacz oraz dożynkowy chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

***

W parafii Jemielnica święto plonów odbyło się 4 października.

- Tradycyjnie mieszkańcy należących do parafii wiosek: Jemielnicy, Szczepanka, Wierchlesia, Barutu, Łazisk i Gąsiorowic przyjechali na wspólną mszę św. do Jemielnicy i przywieźli korony żniwne, które zostały wniesione do kościoła - mówi sołtyska Jemielnicy Adelajda Wiechoczek. - Świątynię, jak co roku, przystroiły panie z rady sołeckiej i jemielnickie gospodynie.

Mszę św. poprzedził uroczysty przemarsz ul. Wiejską w towarzystwie Jemielnickiej Orkiestry Dętej.

- Cieszę się, że mimo niepogody i reżimu sanitarnego mogliśmy uroczyście przeżyć ten czas - dodaje sołtyska.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaMeltmann-święta
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama