Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 stycznia 2025 04:49

Powschodowe zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym

Jesienne zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym jest standardem. Rolnicy mają do wyboru trzy technologie przedswschodową i powschodową oraz będącą połączeniem dwóch wymienionych, czyli wariant dwuzabiegowy. Z racji dużej ilości pracy jesienią największą popularnością cieszą się warianty jedno zabiegowe. W przygotowanym materiale przyjrzymy się bliżej rozwiązaniom powschodowym.
  • 30.07.2024 11:09
  • Autor: Grupa tipmedia
Powschodowe zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym

Termin zabiegu powschodowego

Czas wykonania zabiegu jest podawany w odniesieniu od rośliny uprawnej, czyli oprysk środkiem chwastobójczym wykonywany jest od fazy liścieni rzepaku. Jako termin graniczny dla wielu produktów podawana jest nawet faza 8. liści rzepaku. Jednak z wykonaniem aplikacji herbicydu zarejestrowanego po wschodach rzepaku ozimego nie należy zbytnio zwlekać. Ponieważ z reguły zawiera on substancje czynne pobierane w dużej mierze przed system korzeniowy chwastów. Tym chwasty w niższej fazie rozwojowej, tym są łatwiej zwalczane. Do wywołania efektu działania na starszych chwastach niezbędna jest większa ilość substancji czynnej.

O ile pozwalają na to warunki meteorologiczne zabieg powschodwego zwalczania chwastów powinien być przeprowadzony maksymalnie do fazy 4. liścia właściwego rzepaku ozimego.

Nie tylko substancje o działaniu doglebowym

W rzepaku ozimym w okresie jesieni, ale także wiosną mogą być aplikowane substancje czynne o działaniu nalistnym. Najbardziej popularne są substancje czynne z grupy tzw. regulatorów wzrostu, które są zaliczane przez HRAC do grupy 4, dawniej O. Przez wiele lat najbardziej znanymi substancjami czynnymi o działaniu nalistnym były chlopyralid i pikloram, a ich termin aplikacji kojarzony być z okresem wiosennym. Jednak liczne prace rozwojowe oraz doświadczenia polowe wykazały też przydatność tych substancji do jesiennej regulacji zachwaszczenia w rzepaku ozimym.

Od kilku lat dla producentów rzepaku dostępna jest też kolejna substancja czynna z grupy regulatorów wzrostu, która może być z powodzeniem stosowana w rzepaku ozimym — halauksyfen metylu.

Skuteczność działania wymienionych substancji czynnych pobieranych przez liście chwastów z racji specyfiki działania jest widoczna bardzo szybko po wykonaniu zabiegu. Jest to często ważne, ponieważ potwierdza pozbycie się problemu chwastów i zapewnia spokój.

Optymalne połączenie

Obserwacja przebiegu pogody i analiza informacji o skuteczności rozwiązań przedschodowych wskazały, że skuteczność wykonania zabiegu w tym terminie jest uzależniona od ilości wilgoci w glebie. Występujące coraz częściej anomalie pogodowe spowodowały, że pod koniec sierpnia i na początku września gleba po siewie rzepaku może być zbyt sucha, aby możliwe było osiągnięcie bardzo wysokiej jakości działania herbicydów o działaniu doglebowym.

W związku z powyższym racjonalne jest przesunięcie terminu zabiegu i wykorzystanie do zwalczania chwastów również potencjału substancji czynnych o działaniu nalistnym. Doskonałym przykładem takiego rozwiązanie jest Belkar Pak. Zestaw herbicydowy łączy 4 substancje o uzupełniającym się działaniu. Dwie substancje czynne metazachlor i aminopyralid znane są ze swojego bardzo dobrego działania doglebowego i one zabezpieczają uprawę przed zachwaszczeniem wtórnym. Natomiast cennym partnerem zwiększającym jakość wykonania zabiegu jest pikloram i halauksyfen metylu.

Jakie chwasty zwalcza Belkar Pak?

Wielu plantatorów rzepaku ozimego wskazuje, że mają duży problem w zwalczaniu dość pospolitego chwastu — bodziszka polnego. Stosowane powszechnie substancje czynne o działaniu doglebowym nie zawsze dają sobie radę z tym gatunkiem chwastu. Jest on silnie ekspansywny, przy braku skutecznej ochrony może prowadzić to do jego kompensacji w danym stanowisku i tego, że będzie coraz większym problemem w przypadku uprawy rzepaku ozimego na tym samym polu.

Zestaw handlowy zwalcza najważniejsze chwasty dwuliścienne występujące w uprawie rzepaku ozimego, prócz wspomnianego wcześniej bodziszka są to chaber bławatek, dymnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, jasnota różowa, komosa biała, mak polny, maruna nadmorska, przytulia czepna, rumianek pospolity, stulicha psia, tasznik pospolity, tobołki polne.

Więcej informacji o Belkar Pak znajdziesz na stronie internetowej https://osadkowski.pl/produkt/belkar-pak-4ha--s-104981.

Materiał partnera