Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 13:54

DLACZEGO WAŻNE JEST ZAANGAŻOWANIE KAŻDEGO CZŁOWIEKA W OCHRONĘ PSZCZÓŁ?

Ochrona pszczół to nie tylko zadanie dla specjalistów i ekologów, ale wyzwanie, które wymaga zaangażowania całej społeczności. Każdy z osobna może przyczynić się do ochrony tych niezwykle ważnych owadów poprzez edukację, proste zmiany w codziennym życiu, własną aktywność czy wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska. Tylko poprzez wspólne wysiłki ludzie sprawią, że pszczoły będą nadal pełniły swoją kluczową rolę w ekosystemie. Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” od trzynastu lat edukuje i zachęca wszystkich do aktywnego udziału w sadzeniu kwiatów i roślin przyjaznych pszczołom.
  • 19.06.2024 09:18
DLACZEGO WAŻNE JEST ZAANGAŻOWANIE KAŻDEGO CZŁOWIEKA W OCHRONĘ PSZCZÓŁ?

Bioróżnorodność biologiczna odgrywa fundamentalną rolę w utrzymaniu równowagi ekosystemów, które poza swoimi naturalnymi funkcjami, dostarczają ludziom, wielu kluczowych dóbr i usług. Zmniejszające się populacje owadów zapylających to ogromne ryzyko dla produkcji rolnej. Pszczoły, tak miodne, jak i dzikie, odgrywają niezastąpioną rolę w zapylaniu roślin, przyczyniając się do produkcji wielu podstawowych produktów spożywczych i surowców. Szacuje się, że w strefie klimatów umiarkowanych około 78 proc. gatunków roślin jest zapylanych przez zwierzęta, przede wszystkim przez pszczoły. 

Pszczoły zapewniają ludziom żywność

Ludzie zawdzięczają pszczołom nie tylko miód, owoce, ale też olej rzepakowy, wiele warzyw i ziół, migdały, kawę, bawełnę, podczas, gdy tradycyjnie kojarzone są one z powstawaniem przede wszystkim miodu. Wiele roślin pastewnych, którymi żywią się zwierzęta hodowlane, jest zapylanych przez pszczoły. Przez ponad pół wieku produkcja upraw zależnych od zapylaczy wzrosła o około 300 proc., co pokazuje, jak bardzo życie ludzi jest zależne od pszczół. 

W Polsce spotkać można około 470 gatunków pszczół, a najbardziej znana jest pszczoła miodna, która jako jedyna pozostaje pod opieką pszczelarzy. Inne pszczoły, takie, jak makatki, obrostki, trzmiele, pszczolinki czy murarki, są w przyrodzie równie ważne. Każdy gatunek zapylający ma swoje znaczenie i niezbędna jest ich różnorodność, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności na Ziemi. Wiele z nich „specjalizuje się” w konkretnych gatunkach roślin – np. trzmiele, dzięki długim języczkom mogą odwiedzać kwiaty koniczyny.

Dlaczego każdy z nas powinien zaangażować się w pomoc pszczołom?

Zaangażowanie całej społeczności, od pojedynczych osób po instytucje, jest niezbędne do zapewnienia przyszłości tych niezwykle ważnych owadów. Każdy z nas z pewnością może mieć pozytywny wpływ na warunki życia pszczół. Proste kroki, które może podjąć każda osoba, od najmłodszych po najstarszych, to zakładanie „kwietnych stołówek” obfitujących w rośliny dające pyłek i nektar, nawet na balkonie w bloku, czy też zapewnianie bazy lęgowej, np. przez pozostawianie dzikich zakątków w ogrodzie. Pszczoły mają różnorodne potrzeby – niektóre gniazdują pod ziemią, inne w starych łodygach roślin, ścianach wąwozów, skarpach, dziuplach, a nawet drążą je w drewnie. Rośliny mogą także służyć jako materiał budulcowy – płatki, liście i włoski roślin mogą być elementami komór lęgowych niektórych pszczół samotnic.

Ponad trzynaście lat temu, mając na uwadze rolę pszczół w środowisku i życiu człowieka, jak również zagrożenia dla tych owadów oraz niewielką świadomość znaczenia zapylaczy w społeczeństwie, powstał program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Od tamtej pory realizuje misję budowania świadomości społecznej na temat roli pszczół w ekosystemie, ich znaczenia dla produkcji żywności oraz wpływu na dobrostan pszczołowatych w Polsce. W czternastej edycji programu, która ruszyła w kwietniu br., marka konsekwentnie prowadzi nie tylko działania edukacyjne, ale też mocno aktywizuje Polaków, inspirując i zachęcając ich do podejmowania konkretnych działań na rzecz poprawy życia pszczół w Polsce, m.in. do posadzenia w tym roku ponad miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

Co Polacy myślą o pszczołach?

Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że 62 proc. Polaków podejmuje działania mające na celu wsparcie i ochronę pszczół poprzez różnorodne inicjatywy takie, jak sadzenie kwiatów, ograniczanie stosowania chemicznych środków ochrony roślin oraz wspieranie lokalnych pszczelarzy poprzez zakup miodu . Aż 69 proc. respondentów uznaje pszczoły za zwierzęta wymagające największej ochrony w Polsce, a trzy czwarte badanych (75 proc.) wyraża sympatię wobec tych owadów. Jednocześnie istnieje potrzeba zwiększenia edukacji na temat pszczół, szczególnie wśród osób z niższym wykształceniem i młodszych grup wiekowych. Nie ma także pełnej wiedzy związanej z tym, jakie kwiaty są przyjazne pszczołom, co wspiera zasadność działań edukacyjnych na ten temat. 

Marka Kujawski pozostaje zaangażowana w ochronę pszczół i zachęca wszystkich do podejmowania działań w tym obszarze. Dzięki aktywnemu udziałowi pracowników, konsumentów i partnerów, program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” przyczynia się do ochrony nie tylko tych owadów, ale bioróżnorodności całego ekosystemu.

Na dedykowanej stronie internetowej www.pomagamypszczolom.pl opublikowanych zostało wiele przydatnych informacji i ciekawostek na temat pszczół, ich bezsprzecznej roli w naszym życiu, przyjaznych im roślin, jak również możliwość rejestracji posadzonych już kwiatów. 

Materiał partnera