Jan Goczoł - człowiek Renesansu
Przyszły poeta urodził się w 1934 roku w Rozmierzy. Podczas okupacji uczęszczał do niemieckiej szkoły. Języka polskiego, w którym będzie później tworzył swoją poezję, Jan Goczoł zaczął uczyć się w czwartej klasie szkoły podstawowej.
- Po maturze nie stać go było na studia, więc z nakazem pracy wylądował jako księgowy w pegeerze - czytamy w biogramie poety przygotowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu. - Potem pracował jako pomocnik maszynisty parowozu i magazynier w fabryce obuwia w Strzelcach Opolskich. Wreszcie upomniało się o niego wojsko. Zaproponowano mu pracę w redakcji „Żołnierza Ludu”.
Wtedy też pojawiły się pierwsze wiersze i pierwsze kontakty z pisarzami. Był już na tyle znany, że zainteresowało się nim środowisko literackie Opola, gdzie ukończył polonistykę w Wyższej Szkoły Pedagogicznej.
Jan Goczoł był również dziennikarzem. Pisał dla katowickiego dwutygodnika „Poglądy” oraz miesięcznika „Opole” i kwartalnika „Regiony”. Był także prezesem opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich, a także prezesem Stowarzyszenia „Instytut Śląski”. Opublikował kilka tomów wierszy.
Za swoją działalność został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W 1989 roku został wyróżniony Nagrodą im. Karola Miarki, w 1996 r. otrzymał Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski, a w roku 1997 - Nagrodę Honorową Prezydenta Opola.
Strzelecka biblioteka uczci poetę z Rozmierzy
Obchody rocznicy urodzin Jana Goczoła w MiGBP w Strzelcach Opolskich i Strzeleckim Ośrodku Kultury odbędą się 13 maja, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Są one współorganizowane wspólnie z Opolskim Oddziałem Związku Literatów Polskich i przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Opolskiego oraz Burmistrz Strzelec Opolskich.
W ramach uroczystych obchodów odbędą się:
Godz. 10.00 - Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Opolskich, ul. Marka Prawego 21
• powitanie gości,
• prelekcja „Życie i twórczość Jana Goczoła” prowadzona przez Mariana Buchowskiego - pisarza, reportażystę i publicystę. Jego teksty ukazywały się m.in. w „Trybunie Opolskiej”, „Życiu Literackim” i „Kulturze”. Jest byłym redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego „Opole”,
• wystawa przygotowana z okazji 80. rocznicy urodzin poety „Jan Goczoł” - galeria Wagon Renarda,
• wystawa „Z pogorzeliska” - sala konferencyjna MiGBP,
• odsłonięcie krzesła Jana Goczoła przed głównym wejściem do biblioteki.
Godz. 12.00 - Strzelecki Ośrodek Kultury, pl. Żeromskiego 7
• wystawa prac zgłoszonych do konkursu plastycznego „Śląskie krajobrazy według pana Jana. Ilustracje do utworów Jana Goczoła”,
• „Janowi Goczołowi” - inscenizacja w wykonaniu Amatorskiego Teatru „Tradycja” z Rozmierzy,
• „Montaż Poetycko-Muzyczny” - czytanie wybranych utworów Jana Goczoła w wykonaniu Ady Jarosz - poetki, laureatki wielu ogólnopolskich konkursów literackich oraz Janusza Ochockiego - pisarza, poety, muzyka i rzeźbiarza,
• wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego,
• poczęstunek.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
„Strzelec Opolski” jest patronem medialnym wydarzenia.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze