Rolnicy z całej gminy Izbicko świętowali na dożynkach w Grabowie
Świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej odprawionej na placu rekreacyjnym. Uroczystości przewodniczył ksiądz Sylwester Pruski, proboszcz parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nakle, do której należy Grabów. Współprowadził ją z kolei ksiądz Piotr Bałos, nowy proboszcz parafii pw. świętego Jana Chrzciciela w Izbicku, powitany gorąco pod koniec sierpnia.
- Rolnik współpracuje z Panem Bogiem najbliżej, bliżej niż ktokolwiek inny. Owocem tej współpracy jest chleb - mówił podczas homilii ks. Sylwester. - Za tę współpracę, łaskę Bożą i chleb powszedni dziś Panu Bogu dziękujemy. I modlimy się, by nigdy nikomu tego chleba nie zabrakło.
Około godziny 14.00 ulicami Grabowa przeszedł barwny korowód. Zaprezentowane zostały przede wszystkim przepiękne korony, wyplatane w pocie czoła przez mieszkanki poszczególnych sołectw. W sumie podziwiać można było jedenaście koron z gminy Izbicko i gościnnie koronę z Nakła, z uwagi na to, że Grabów należy do tamtejszej parafii. Zrobienie takiego dzieła zajęło gospodyniom co najmniej cztery tygodnie.
Korowód prowadziły defiladowym krokiem tancerki i tancerze Niro Dance School. Wiele wiosek oprócz żniwnych koron chwaliło się także kreatywnością swoich mieszkańców. Jak zawsze przygotowali oni humorystyczne sentencje, które następnie zawisły na przyczepach, jak na przykład słynne "Na Boryczy krowa ryczy", zaś panie z Koła Otmickich Kobiet w pocie czoła ćwiczyły jogę. Poprzebierani mieszkańcy urządzili sobie na furach pyszną zabawę, ale o to przecież chodzi w dożynkach, które są radosnym świętem.
Po barwnym korowodzie nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek, na których pojawiły się także delegacje z naszych miast partnerskich z Niemiec i Czech: Teichy, Florstadtu i Razovej. Następnie starostowie, którymi w tym roku byli Martyna i Tomasz Małyska, przekazali uroczyście chleb, którym następnie wszyscy się podzielili.
- Ten rok był dobry i obfity, a nasze korony są tego przykładem - mówił Norbert Radziej, sołtys Grabowa, witając wszystkich przybyłych mieszkańców i gości. - To symbol daru, jaki otrzymaliśmy od Boga i symbol pracy ludzkich rąk.
Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Na scenie swoje mistrzowskie choreografie zaprezentowali nasi tancerze z Niro Dance School z Izbicka. Potem członkinie Echa Krośnicy pośpiewały po polsku, śląsku i niemiecku, a następnie zatańczył nasz drugi zespół - Re-fleks z Krośnicy. Swój występ miał także Edek Dworniczek z zespołem oraz Golden Mix. Gminne dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem Eliot.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze