Obwodnica Strzelec Opolskich. Gmina bierze sprawy w swoje ręce
Z danych rejestrowanych przez kamery miejskiego monitoringu zamontowane na wysokości ulicy Opolskiej i ratusza, wynika, że od poniedziałku do czwartku, biegnącą przez Strzelce Opolskie drogą krajową nr 94, przejeżdża od 17 do 22 tysięcy samochodów. W piątki liczba pojazdów wzrasta do 24 tysięcy.
Ruch nieco maleje w weekendy, ale wciąż jest na poziomie kilkunastu tysięcy.
- Uważamy, że jest to najbardziej obciążona droga przebiegająca przez miasto w Polsce - wskazuje burmistrz Tadeusz Goc.
Starania o budowę obwodnicy, odciążającej centrum Strzelec trwają od około 20 lat. Póki co - bez rezultatów. Deklaracje wsparcia gminy w przeprowadzeniu inwestycji składali m.in. premier Mateusz Morawiecki, były wojewoda opolski Adrian Czubak, posłanki Katarzyna Czochara i Violetta Porowska. Żadna z dotychczasowych zapowiedzi nie została jednak zrealizowana. Strzelce Opolskie nie znalazły się też na rządowej liście budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
Gmina postanowiła więc przejąć inicjatywę i złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji o wartości 250 mln złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład. Droga, której budowę planuje samorząd, łączyłaby tereny inwestycyjne, mogłaby też pełnić rolę obwodnicy miasta.
Jak wskazuje gmina, w planach jest skomunikowanie terenów inwestycyjnych Strzeleckiego Parku Przemysłowego z drogą krajową DK 94 i wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum miasta.
Obwodnica Strzelec Opolskich ma mieć około 7,5 km długości
Przedsięwzięcie ma być zrealizowane w formule zaprojektuj i wybuduj i będzie obejmować budowę oraz modernizację ok. 7,5 km dróg od DK 94 do DK 88, przy której zlokalizowany jest Strzelecki Park Przemysłowy. Inwestycja ma obejmować budowę wiaduktu nad linią 135 Opole-Gliwice oraz budowę skrzyżowań bezkolizyjnych. Droga będzie przebiegać w śladzie planowanej od lat obwodnicy.
- Teren nie jest łatwy, są tam wiadukty kolejowe, przebiegają skrzyżowania z drogami wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi - zaznacza Tadeusz Goc. - Uważam jednak, że gmina Strzelce Opolskie ma potencjał, żeby podjąć się zorganizowania takiej budowy. Jeśli w sprawie zapadną korzystne dla gminy decyzje i otrzymamy pieniądze, o które wnioskowaliśmy, jesteśmy w stanie przejąć rolę inwestora od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Tadeusz Goc wskazuje, że przy okazji inwestycji, możliwa byłaby również budowa ścieżek rowerowych. - Trzeba też uwzględnić tereny rolnicze, przeprowadzić inwestycję z poszanowaniem właścicieli gruntów, a ekolodzy zwracają nam uwagę, że przy tego typu inwestycji, warto pomyśleć o dzikich zwierzętach i opracować bezkolizyjne połączenia dla terenów leśnych - dodaje, zaznaczając, że na razie koncepcje są na etapie wstępnego planowania.
Gmina planuje zakończyć budowę obwodnicy Strzelec Opolskich przed końcem 2029 roku
W najbliższej przyszłości gmina planuje rozmowy o planowanej inwestycji z politykami i decydentami. - Chcemy zainteresować tematem wszystkie osoby, które mogą wesprzeć nas w realizacji przedsięwzięcia - mówi burmistrz.
- Nasza inicjatywa wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców i przy potencjale gminy oraz determinacji, jesteśmy w stanie tę drogę wybudować - zapewnia Goc. - Ten projekt burzy dotychczasową rzeczywistość, w której gmina Strzelce Opolskie była petentem. Teraz, przy dobrych decyzjach, chcemy tę ogromną inwestycję wziąć w swoje ręce i przeprowadzić ją dobrze, ponieważ nasza znajomość terenu, uwarunkowań, kontakty z mieszkańcami i przedsiębiorcami, daje nam przewagę nad decydentami zewnętrznymi. Żyjemy tutaj, najlepiej znamy zarówno potrzeby, jak i zagrożenia - dowodzi.
Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 2029 rok.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze