Strzelecka „Ósemka” ma 10 lat. Wspaniała atmosfera podczas jubileuszu szkoły
10 lat temu powiat strzelecki podjął decyzję o zlikwidowaniu Zespołu Szkół Specjalnych w Strzelcach Opolskich, popularnej „Ósemki”. Szkolna społeczność zdecydowała wówczas, że założy nową placówkę, pod auspicjami stowarzyszenia. Szkoła rozpoczęła działalność we wrześniu 2013 roku.
- Czuję ogromną wdzięczność i wzruszenie, że mogę podsumować te dziesięć lat funkcjonowania naszej placówki - mówiła na uroczystej gali Iwona Szotek, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Szkoły Specjalnej „Ósemka”. - Nasze początki były trudne, byliśmy pozytywnymi wariatami, ponieważ rzuciliśmy się na bardzo głęboką wodę. Nie mieliśmy doświadczenia w prowadzeniu szkoły, pieniędzy, ani nauczycieli, ale mieliśmy wiarę w to, co i dla kogo, chcemy stworzyć. 10 lat temu postanowiliśmy stworzyć szkołę, która miała być przyjaznym miejscem dla uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich potrzebujących pomocy. Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że to nam się udało. Było trudno, ale otworzyliśmy nowy rozdział i teraz wszystko jest tak, jak trzeba. Nie straciliśmy celu, który przyświecał nam 10 lat temu.
- Nasza szkoła jest miejscem, gdzie uczniowie czują się bezpiecznie - dodała Iwona Szotek. - Gdzie osiągają sukcesy - te wielkie, na zawodach, olimpiadach sportowych, niejednokrotnie międzynarodowych- jak i te malutkie, kiedy przekraczają swoje bariery i ograniczenia i mogą wystąpić na apelu szkolnym, na talent show, śpiewać, tańczyć, czy po raz pierwszy wyjechać na wycieczkę i nocować poza domem, co dla wielu jest niesamowitym przeżyciem.
O początkach szkoły opowiedziała jej dyrektorka, Ewa Sękowska. - 10 lat temu w naszych głowach zrodziło się marzenie, żeby stworzyć w Strzelcach Opolskich niepubliczną szkołę specjalną. Wówczas wydawało się nam to trudne i irracjonalne. Jednak marzenia, nawet te, które mają niewielką szansę na spełnienie, mają w sobie moc twórczą. Motywowała nas chęć stworzenia bezpiecznej, przyjaznej, nowoczesnej szkoły dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, gdzie będą mogły, dzięki pomocy nauczycieli, realizować swoje marzenia.
Jak podkreśliła Ewa Sękowska, dzieci z niepełnosprawnościami to szczególne dzieci. Często z bagażem trudnych doświadczeń, także życiowych, bagażem chorób, stałego leczenia u specjalistów. koniecznością terapii i rehabilitacji.
- Dlatego koniecznością jest stworzenie dla nich bezpiecznego miejsca, gdzie będą mogli być pod opieką dobrych specjalistów, ludzi z pasją, empatycznych optymistów. Ludzi, którzy wciąż mają nowe pomysły - stwierdziła. - A wszystko po to, żeby nasi uczniowie rozwijali się, nabywali nowych umiejętności, byli samodzielni na miarę swoich możliwości. Ważne jest dla nas, by nasi uczniowie poznawali świat, byli szczęśliwi, dobrzy dla innych ludzi, dla zwierząt i całej planety.
Podczas uroczystości w Strzeleckim Ośrodku Kultury nie zabrakło wzruszeń, wspomnień i śmiechu. Dzieci zaczarowały publiczność prezentując spektakl "Rozwiń skrzydła" utrzymany w konwencji czarnego teatru.
- W tej konwencji nie ma bariery językowej, ponieważ aktorzy nie wypowiadają ani jednego słowa - zaznaczyła dyrektorka szkoły. - Jest za to taniec, ruch i gest, To niezwykłe połączenie efektów wizualnych, barwnych rekwizytów, czarnego tła, światła ultrafioletowego i muzyki.
Nie mogło zabraknąć też indywidualnych i grupowych występów artystycznych dzieci. Była poezja, śpiew i taniec. A po gali, jej uczestnicy przenieśli się do ogrodu przy „Ósemce”, by kontynuować świętowanie podczas rodzinnego pikniku.
Obecnie do Ósemki uczęszcza niemal setka uczniów.
Strzelec Opolski objął jubileusz 10-lecia patronatem medialnym.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze