Sprawni w kulturze - projekt Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich
Od sierpnia do października minionego roku trwał etap przygotowawczy naszego projektu, podczas którego odbyły się dwa szkolenia dla pracowników. Jedno z projektowania oferty dostępnej dla osób ze szczególnymi potrzebami i jedno z prowadzenia zajęć sensorycznych w bibliotece – mówi Joanna Popów-Bogdoł, dyrektorka Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich. – Na początku skupiliśmy się głównie na projektowaniu nowej strony internetowej, a realizacja wydarzeń zaplanowanych dla naszych odbiorców ruszyła w listopadzie.
W tamtym czasie pracownicy Powiatowego Centrum Kultury przeprowadzili też konsultacje społeczne z przedstawicielami środowisk o szczególnych potrzebach i osób z niepełnosprawnościami.
– Do udziału w nich zaprosiliśmy dyrektorów szkół i przedszkoli integracyjnych – opowiada Joanna Popów-Bogdoł. – A po trwających około dwóch tygodni spotkaniach, mogliśmy już rozpocząć część merytoryczną projektu, dedykowaną właśnie dla odbiorców o szczególnych potrzebach.
Strona internetowa PCK została przebudowana
– Adres został ten sam, ale jej struktura jest nowa, dostosowana do ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych instytucji publicznych – wyjaśnia dyrektorka PCK. – Co więcej, poszerzyliśmy funkcjonalność strony o newsletter. Jest on wpisany w naszych projekcie jako forma utrzymania kontaktu z widzami. To, że odbiorcy mogą być na bieżąco z ofertą naszej instytucji, jest dla nas bardzo istotne. To nie tylko promocja, ale i forma kontaktu z odbiorcami.
Na stronie internetowej PCK można również znaleźć specjalny przewodnik, który powstał z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Umieszczono w nim informacje na temat infrastruktury PCK i udogodnieniach przeznaczonych dla gości z niepełnosprawnością ruchową oraz instrukcje z wyjaśnieniem, jak ,,krok po kroku” poruszać się po budynku i jak korzystać z oferty powiatowego centrum.
Istotną częścią projektu „Sprawni w kulturze” są warsztaty - sensoryczne, animaloterapii (terapii z udziałem zwierząt) oraz plastyczne.
Oprócz tego w zespole szkół w Zawadzkiem odbywają się - prowadzone przez doświadczonych instruktorów - warsztaty teatralne, na których dzieci i młodzież przygotowują spektakl teatralny. Przedstawienie, będące efektem ich pracy zostanie wystawione w PCK na zakończenie projektu.
W Centrum odbył się też już inny spektakl teatralny - „Zielony Kopciuszek”, łączący elementy znanej baśni z wątkami ekologicznymi. W ramach projektu zorganizowano też wyjazd do Muzeum Światła i Koloru, czyli Funzeum w Gliwicach.
Projekt potrwa do połowy czerwca
Jego kulminacyjnym momentem będzie majowy Festiwal Kultury Dostępnej. Wystąpi na nim grupa teatralna, która teraz w Zawadzkiem pracuje nad spektaklem.
– Oprócz tego odbędzie się wystawa fotografii dokumentująca całą realizację projektu – dodaje Joanna Popów-Bogdoł. – Ponadto kręcimy film, którego premiera również będzie miała miejsce podczas festiwalu. Planujemy ją jako wydarzenie plenerowe, liczymy więc, że pogoda dopisze.
Festiwal planowany jest na 30 maja.
– Myślimy też o tym, żeby zaprezentować publiczności jeszcze jeden spektakl teatralny – zapowiada dyrektorka PCK.
Celem projektu jest integracja i wdrażanie modelu dostępności osób ze szczególnymi potrzebami do korzystania z oferty kultury.
– Skupiliśmy na dwóch sferach, sferze rozumienia i czucia, stąd organizacja warsztatów sensorycznych i plastycznych – wyjaśnia Joanna Popów-Bogdoł. – W projekcie nie chodzi wyłącznie o osoby z niepełnosprawnościami, ale o wszystkie te, które mają specjalne potrzeby, czy należą do grup defaworyzowanych, o utrudnionym dostępie do kultury - choćby z racji wieku, braku możliwości komunikacji, czy czasowych ograniczeniach w poruszaniu się.
PCK otrzymało na realizację projektu „Sprawni w kulturze” dofinansowanie blisko 147 tys. zł (100 proc. wartości przedsięwzięcia) w ramach projektu „Kultura bez Barier” z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Partnerem strategicznym całego projektu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze