Strzeleccy Kresowiacy upamiętnili prof. Kazimierza Czarnieckiego
Po długotrwałym śledztwie, w 1950 roku prof. Czarnieckiego skazano na karę śmierci za działanie na szkodę państwa polskiego. Wyrok w drodze łaski został zamieniony przez Bolesław Bieruta na piętnaście lat więzienia.
Wolności jednak profesor nie doczekał. Zmarł na gruźlicę 20 kwietnia 1953 roku w więzieniu w Strzelcach Opolskich i został pochowany na cmentarzu w Strzelcach Opolskich.
Uroczystość upamiętniająca Kazimierza Czarnieckiego rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św Wawrzyńca. Postać profesora uczestnikom obchodów przybliżył proboszcz Rudolf Nieszwiec.
– Po mszy udaliśmy się na cmentarz, by złożyć wiązanki kwiatów na grobie Kazimierza Czarnieckiego – relacjonuje Alina Maciaszczyk ze Stowarzyszenia Kresowego „Strzelec”.
Składaniu wieńców towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Strzelcach Opolskich.
Pozostała część obchodów odbyła się w Strzeleckim Ośrodku Kultury. Tam, dr Dariusz Misiejuk przedstawił tragiczne losy profesora i jego uczniów, historyczne uwarunkowania oraz okoliczności, w jakich doszło do zatrzymania i uwięzienia.
– Pokrótce opowiedział też o przebiegu pokazowego procesu – mówi Alina Maciaszczyk. – Zapoznał nas z treścią wyroku oraz okolicznościami śmierci przedwcześnie zmarłego profesora.
Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół Faska z Piotrówki, który przedstawił spektakl „Znak krzyża”.
Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Na obchodach obecny był burmistrz Strzelec Opolskich, Tadeusz Goc, wiceprzewodniczący rady gminy Antoni Karecki, przewodniczący rady miasta Głubczyce, Kazimierz Naumczyk oraz dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Strzelcach Opolskich, Jan Wróblewski.
Na uroczystość przybyli taż przedstawiciele nadleśnictwa, Kresowiaków z Bolesławca, Opola, Grodźca i Głubczyc, harcerze z Głubczyc, młodzież ze strzeleckiego LO i CKZiU z nauczycielami, miłośnicy Kresów oraz mieszkańcy Strzelec.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze