Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:18
Reklama Filplast

Kto ma odśnieżać chodnik? Drogocy twierdzą, że nie oni. Wójt: "Uchylają się"

Gdy jakiś czas temu zapanowała zimowa aura powrócił problem nieodśnieżonych chodników i znalezienia osób odpowiedzialnych za ich oczyszczanie. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste. A przed nami jeszcze sporo zimy
Kto ma odśnieżać chodnik? Drogocy twierdzą, że nie oni. Wójt: "Uchylają się"
Wraz z opadami śniegu wrócił spór o to, kto ma odśnieżać ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 426

Problem był widoczny na ciągu pieszo-rowerowym prowadzącym od Jemielnicy do Piotrówki. Jak zaznaczył na Czytelnik, w miejscach, gdzie przy chodniku znajdują się posesje, jest odśnieżone, ponieważ najczęściej dbają o to właściciele nieruchomości, natomiast w stronę Piotrówki ścieżki nie odśnieża nikt.

- A co z osobami niepełnosprawnymi? - pytał. - Jak one mają się poruszać po tym odcinku?

Zwróciliśmy się z tą sprawą zarówno do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu, jak i do wójta gminy Jemielnica. Jak przekazał nam Arkadiusz Branicki, rzecznik ZDW, odśnieżanie chodników, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jest obowiązkiem właścicieli przyległych do nich posesji, działek i pól. Jeszcze kilkanaście lat temu finanse pozwalały na to, by, przy okazji odśnieżania drogi wojewódzkiej, odśnieżyć też chodniki przy tej drodze, natomiast około 10 lat temu sytuacja diametralnie się zmieniła, a ZDW, szukając oszczędności, zweryfikowało wynikające z przepisów prawa zadania, jakie powinno realizować. Powołując się na wspomnianą ustawę, ZDW informuje, że obowiązek uprzątnięcia chodników ciąży na zarządcy drogi tylko wtedy, gdy zarząd drogi pobiera opłaty za postój lub parkowanie.

- Taka interpretacja jest wygodna dla ZDW - komentuje sprawę Marcin Wycisło, wójt Jemielnicy. - Jeżeli ścieżka jest oddzielona pasem zieleni i przylega do drogi, to stanowi ona integralną część drogi i powinien ją utrzymywać Zarząd Dróg Wojewódzkich - dodaje.

Jak więc widać, chodnik stanowi kwestię sporną i nie wiadomo, na kogo spada obowiązek jego utrzymania. W poprzednich latach odśnieżała go gmina, z własnej inicjatywy. A jak to będzie w tym roku?

W dzień po naszej interwencji ścieżka została oczyszczona ze śniegu i błota na zlecenie wójta.

- Zostało to zrobione dla dobra mieszkańców, bo ZDW nie realizuje swoich obowiązków - podkreśla wójt.

A co będzie dalej? Zima dopiero się zaczyna, a przed nami jeszcze niejeden dzień intensywnych opadów śniegu.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

M
Czytelnik 13.01.2023 20:35
Smog sie nie zna, nie ma racji: Jak przekazał nam Arkadiusz Branicki, rzecznik ZDW, odśnieżanie chodników, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jest obowiązkiem właścicieli przyległych do nich posesji, działek i pól - nie wójta. Wszystko mieści się w pasie drogi wojewódzkiej i tu nie ma nad czym się zastanawiać. ZDW zaprzecza sam sobie, bo kiedyś odśnieżali a teraz nie odśnieżają jak sami przyznają z powodu oszczędności.
S
Smok 02.01.2023 16:00
Można znaleźć art. 5, ust. 1 pkt 4 - trochę kłopotliwe, bo SO wycina wszelkie formatowania i trudno się w tym połapać -ale jest pod koniec przytoczonego przepisu. Ciekawe, co tu jest spornego?
S
Smok 02.01.2023 15:57
Jeszcze fragment wspomnianej ustawy, bo to też sprawę dość mocno klaruje: Art. 5. porządek w gminach Obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania czystości i porządku 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: 1) wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów, chyba że na mocy uchwały rady gminy, o której mowa w art. 6r przeznaczenie wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ust. 3, obowiązki te w całości lub w części przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi; 2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych; 3) zbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie oraz sposobem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 4a rozporządzenie w sprawie selektywnego zbierania odpadów ust. 1; 3a) gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych lub osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków; 3b) pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi; 4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych; 5) realizację innych obowiązków określonych w regulaminie.
S
Smok 02.01.2023 15:56
ZDW przytoczyło ustawę, która mówi, że za odśnieżanie chodników odpowiada wójt. Wójt natomiast mówi, że się z tym nie zgadza i nie przytacza żadnych przepisów za tym stojących. Strzelec Opolski zaś mówi, że sprawa jest sporna. Ludzie, opamiętajcie się. Sprawa nie jest sporna. Jest konkretny przepis, na który powołuje się ZDW i sprzątanie chodników leży po stronie gminy. Pan wójt opowiada bajki i po prostu kłamie. Albo nie zna się na rzeczy i wtedy nie nadaje się do pełnienia funkcji wójta, albo świadomie okłamuje opinię publiczną, co też go w tej kwestii dyskwalifikuje. Strzelec Opolski, zamiast sprawę konkretnie czytelnikom wyjaśnić, boi się stanąć w obronie ZDW i brnie w narrację "nie wiadomo, jak powinno być". Sprzątanie chodników jest obowiązkiem gminy i redakcja powinna to jasno wyartykułować, a nie pleść bez sensu, że nie wiadomo, kto ma to robić. Wójt powinien przyznać, że jest to jego obowiązek i nie oczerniać ZDW, że nie wykonuje swoich obowiązków, a ZDW powinno pozwać wójta za oczernianie.
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: No i jeszcze wisienka na torcie: "Dokonano usunięcia oznakowania pionowego i poziomego." - Czy ktoś tu jest ślepy? Zlikwidowano zebrę? Kto to podpisał? Napiszcie, kto był taki bystry, bo to także przez niego zginął człowiek.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:48Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w Strzelcach Opolskich. Rozpętała się dyskusja o bezpieczeństwie S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Pierwsza sprawa (i w zasadzie jedyna!) - do Zarządcy tej drogi. Jeśli w tym miejscu przejścia nie ma, to je zlikwidujcie. Na zdjęciu wyraźnie widać, że w miejscu tym znajduje się zebra i nie ma znaczenia, że starostwo je zlikwidowało. Dla kierowców i pieszych ważne są znaki (pionowe i poziome), a nie to, co urzędy mają zapisane w papierach. Każdy pieszy dochodząc do tego miejsca ma prawo być przekonany, że przejście dla pieszych w tym miejscu istnieje. Zebra na drodze = dla pieszego równa się przejście dla pieszych. Jeżeli pasy są wymalowane (a są), a nie ma znaków pionowych dla kierowców o przejściu dla pieszych, to jest to wina starostwa, które źle oznakowało drogę. W tym konkretnym przypadku starostwo, a co za tym idzie pracownik starostwa odpowiedzialny za odpowiednie oznakowanie dróg powiatowych (pewnie kierownik odpowiedniej komórki o konkretnym nazwisku) jest współwinne tego wypadku i uważam, że sprawa ta powinna zostać nagłośniona, gdyż nie jest to pierwszy przypadek, że drogi oznacza się niezgodnie z przepisami i niezgodnie ze sztuką, jednak urzędnicy nie ponoszą za źle wykonaną pracę odpowiedzialności. W tym przypadku będzie pewnie tak samo, a to jest przyzwoleniem na dalsze partaczenie roboty przez ludzi, którzy zdają się nie znać na swojej robocie. Podobnie jest w Zawadzkiem na ul. Powstańców (droga gminna), gdzie przed remontem ul. Opolskiej była strefa 40km/h, jednak po remoncie z nieznanych mi powodów zamiast przywrócić wcześniejsze oznakowanie ustawiono nowe ze zwykłym znakiem ograniczenia prędkości (bez strefy) do 40km/h, w rezultacie czego strefa 40 jest teraz dziurawa: wjeżdżając od Biedronki do strefy wjeżdżamy, a od strony Powstańców - nie. Wygląda to po prostu na samowolkę urzędnika na gminie (kto tam odpowiada za drogi gminne?), który pozmieniał oznakowanie wg własnego widzimisię i doprowadził do sytuacji, w której jedne znaki przeczą drugim i na dobrą sprawę nie wiadomo, gdzie teraz obowiązuje jakie ograniczenie. Nowa Rada Miejska i nowy Burmistrz zdają się problemu nie dostrzegać, ale nie powinno być tak, że urzędnik odpowiedzialny za oznakowanie dróg bezkarnie zmienia oznakowanie doprowadzając do jego niespójności. Tutaj chodzi tylko o prędkość 50 czy 40km/h, ale w Strzelcach poszło o życie człowieka. Może więc pora zadać pytanie ludziom zarządzającym naszymi drogami, i może redakcja SO to zrobi - co wam strzeliło do łba, żeby zlikwidować znak "przejście dla pieszych", a pozostawić wymalowaną zebrę?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:44Źródło komentarza: Śmiertelny wypadek w Strzelcach Opolskich. Rozpętała się dyskusja o bezpieczeństwie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej
Reklama