- Nasza szkoła po przebudowie została oddana do użytku właśnie 1 września 1972 roku. W budynku znajduje się 10 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora z sekretariatem, biblioteka, szatnia i stołówka wraz z pomieszczeniem na kuchnię oraz duża sala gimnastyczna, która w tamtych czasach była ewenementem. Nie zdarzało się, żeby wiejska szkoła miała takie miejsce - mówi Teresa Furman, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Suchej.
W chwili otwarcia była to szkoła zbiorcza, a pół wieku temu pierwszy dzwonek zabrzmiał dla 244 uczniów z Suchej, Suchodańca i Rozmierzy. Jedną z osób pracujących zarówno w starej, jak i nowej szkole, była polonistka Michalina Zając. Dyrektorem szkoły został Wilhelm Prochownik.
- Jednak zanim do tego doszło, trzeba powiedzieć o olbrzymiej pracy społecznej, która w dzisiejszych czasach przez niektórych może być uznawana za pojęcie abstrakcyjne. Mieszkańcy pomagali na budowie, zbierali brakujące fundusze, każdy udzielał się jak mógł. Całością prac kierował działacz społeczny, budowlaniec Stefan Piechaczek - opowiada Teresa Furman.
Szkoła doczekała się 71 absolwentów. Trzy dziewczyny zostały reprezentantkami kraju w koszykówce, a ich nauczycielem i pierwszym trenerem był Jan Zubek.
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Suchej była i jest dumą mieszkańców Suchej - uśmiecha się pani dyrektor
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze