Obecnie na rynku jednym z najtańszych i ekologicznych systemów grzewczych są pompy ciepła. Pracują na prąd. Energię czerpią z zewnątrz - z powietrza albo z ziemi. Pracują na zasadzie sprężania i rozprężania gazów, co powoduje wytwarzanie ciepła lub pobieranie ciepła. Gaz podczas sprężania wydziela ciepło, a podczas rozprężania - zimno.
- Gaz po rozprężaniu jest zimny, pobiera ciepło ze źródła ciepła (powietrza lub ziemi), ogrzewa i po ponownym sprężeniu wydziela ciepło, które następnie jest dystrybuowane do budynku - wyjaśnia pan Janusz, który na co dzień zajmuje się montażem tych urządzeń. - Niezależnie od tego, jaką pompę ciepła wybierzemy, zasada działania pozostanie taka sama. Zadaniem tego urządzenia jest bowiem uzyskanie ciepła z odnawialnych źródeł energii, które zostanie wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń lub wody w domu.
Na polskim rynku wyróżniamy pompy ciepła gruntowe, powietrzne i wodne. Gruntowe dzielimy na wymienniki poziome i pionowe lub studnie.
- Wymienniki pionowe to odwierty wykonane głęboko w ziemi. Najbardziej popularny odwiert to 100 metrów, wykonuje je specjalistyczna firma, a koszt jednego odwiertu mieści się w granicy ok. 100 zł za mb wraz z kolektorami, które są w cenie. W zależności od zapotrzebowania energetycznego budynku, oblicza się liczbę metrów bieżących kolektora, która jest potrzebna - mówi ekspert. - Poziome wymienniki osadza się na głębokości ok. 1,5 m w poziomie. Cała powierzchnia wymiennika poziomego powinna być biologicznie czynna, czyli bez pokrycia kostką brukową oraz nie zaleca się nasadzeń drzew o większej strukturze korzeniowej. Gruntowe pompy pobierają ciepło z gruntu.
Pompa ciepła, żeby wyprodukować wyższą temperaturę czynnika grzewczego, potrzebuje zużyć więcej energii elektrycznej przy tej samej ilości ciepła dostarczonego do budynku.
- Dlatego tak ważny jest przy pompach rodzaj zastosowanego ogrzewania budynku - mówi pan Janusz. - Czym ogrzewanie budynku ma niższą temperaturę, tym pompa ciepła jest bardziej ekonomiczna, czyli zużywa mniej prądu do przekazania do budynku tej samej ilości energii.
Pompy ciepła są sprawdzonym rozwiązaniem zarówno w nowych, jak i starszych modernizowanych budynkach. Dzięki temu, że korzystają z darmowej energii odnawialnej, mogą zapewnić nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne ogrzewanie budynku bez względu na jego wiek. W istniejących budynkach zwykle znajduje się tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Nie stanowi to przeszkody dla zastosowania pompy ciepła.
Pompa ciepła w starych budynkach - czy się opłaca?
Do niedawna popularne było przekonanie, że pompę ciepła można zamontować tylko w nowo budowanym obiekcie. Jednak coraz więcej osób decyduje się na nią również w starym domu. Czy to opłacalne? Zapytaliśmy Dorotę Winiarską, menadżera firmy VIESSMANN Sp. z o.o.
- W przypadku starszych domów poddawanych modernizacji wymianę dotychczasowego urządzenia grzewczego na pompę ciepła warto poprzedzić dociepleniem budynku. Ograniczenie strat w pierwszej kolejności da nam możliwość zastosowania źródła ciepła o mniejszej mocy, co wiąże się z niższymi kosztami jego eksploatacji, ale również niższymi kosztami zakupu - mówi ekspertka.
- Modernizacja kotłowni z pompą ciepła może polegać na wymianie dotychczasowego kotła na nowoczesne, niegenerujące spalin urządzenie lub na włączeniu pompy ciepła do istniejącego systemu grzewczego. W przypadku modernizacji systemu grzewczego polegającej na wymianie pieca na pompę ciepła sprawdzonym rozwiązaniem są monoblokowe urządzenia nowej generacji, powstałe z myślą o modernizowanych budynkach. Umożliwiają one wymianę przestarzałego kotła na ogrzewanie ciepłem pochodzącym z otoczenia bez potrzeby przechodzenia na podłogówkę. Modernizacja z ich użyciem nie wymaga też wymiany istniejących grzejników na modele przystosowane do współpracy z urządzeniami niskotemperaturowymi. Dzięki maksymalnej temperaturze na zasilaniu do +70°C pompy ciepła Vitocal 250-A i 150-A mogą współpracować z istniejącymi grzejnikami, co pozwala zaoszczędzić na kosztach modernizacji i zredukować czas prac do minimum. Pompa ciepła może też zostać włączona do istniejącej instalacji i pracować razem z dotychczasowym urządzeniem grzewczym w sposób hybrydowy. Przykładem urządzenia, dzięki któremu można w łatwy i szybki sposób rozbudować system grzewczy o źródło ciepła wykorzystujące darmową energię otoczenia do ogrzewania i chłodzenia budynku, jest pompa ciepła typu monoblok Vitocal 250-AH. Sprawdzi się ona szczególnie w przypadku modernizacji instalacji grzewczej opartej na kotle gazowym lub olejowym. Włączona do systemu grzewczego przejmuje funkcje głównego źródła ciepła w domu, a kocioł włącza się tylko w przypadku maksymalnego zapotrzebowania na energię grzewczą. Takie rozwiązanie umożliwia znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania budynku - wyjaśnia.
Rynek pomp ciepła w Polsce odnotowuje systematyczne wzrosty w zakresie sprzedaży tych urządzeń. Z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wynika, że w 2021 roku liczba sprzedanych pomp ciepła do c.o. wzrosła o 80% w stosunku do 2020 i będzie utrzymywać wysoką tendencję wzrostową również w obecnym roku. Głównymi czynnikami decydującymi o dużym zainteresowaniu pompami ciepła są atrakcyjność kosztów ogrzewania tymi urządzeniami, rosnące zaufanie do tej technologii oraz większe możliwości uzyskania dofinansowania do zakupu i montażu pomp ciepła.
Inwestorzy, którzy zdecydują się na ogrzewanie budynku tymi urządzeniami, mogą ubiegać się o dotację m.in. z programu Czyste Powietrze i Czyste Powietrze+, skierowanego do właścicieli istniejących domów, oraz z programu Moje Ciepło, przeznaczonego dla właścicieli nowych budynków.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze