Doroles mieszka w opolskim zoo od października ubiegłego roku. Na towarzysza czekała ponad pół roku. Jak odróżnić ją od Kima na wybiegu? - Dorosły samiec jest dużo większy i ma już - zgodnie z nazwą gatunku - złotą sierść, podczas gdy samica nie nabrała jeszcze statecznego koloru. Kim ma też grubsze i dłuższe poroże - opisuje Miłosz Bogdanowicz.
Pokarm takinów złocistych w opolskim zoo to świeże i suche trawy łąkowe, a także gałęzie różnych drzew liściastych. - Jesienią i zimą otrzymują także gałęzie drzew iglastych oraz warzywa i siano - wylicza rzecznik opolskiego zoo.
Zaznacza, że w europejskich ogrodach zoologicznych żyje mniej niż, 60 przedstawicieli tego gatunku. Wszystkie są objęte programem EEP - europejskim programem hodowli zwierząt zagrożonych wyginięciem.
- W naturze takiny złote żyją około 18 lat. Występują w górach Quinling w chińskiej prowincji Shaanxi. Niestety, ich liczebność wynosi ok. 5000 osobników i stale maleje, stąd tak ważna dla przetrwania takinów jest ich hodowla w ogrodach zoologicznych - stwierdza Miłosz Bogdanowicz.
Przypomnijmy, że samiec takina złocistego to tylko jeden z nowych mieszkańców zoo w Opolu. Ogród wzbogacił się też niedawno o grupę golców piaskowych. Zwierzęta te uchodzą za jedne z najbrzydszych na świecie, ale mają też wiele wyjątkowych cech.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze