Miłośnicy gwary śląskiej mogli posłuchać przygotowanych wcześniej przez uczestników prezentacji. Całość była emitowana na Facebooku na żywo, a po zakończonych zmaganiach występy zostały zapisane jako film i udostępnione publiczności. Każdy z nas może je obejrzeć. Teksty prezentowane przez dzieci poruszały wiele społecznych problemów związanych z okresem pandemii, nauki zdalnej, a także dotyczyły naszych dziadków - codziennych spraw czy tradycji.
Publiczność zebrana przed ekranami dopisała. Kibicowali swoim faworytom, komentując i „lajkując” ich występy.
Po wysłuchaniu gawędziarzy komisja przyznała następujące miejsca. W kategorii przedszkolnych scenek rodzajowych:
- miejsce „Jak Karlik z Karolinką papjury z ZUS-u na emerytura dostali” PP nr 3 im. Karlika i Karolinki w Gogolinie;
- „Dzieje kartofla”, PP w Pokrzywnicy przy ZSP w Pokrzywnicy oddział Łężcei;
- „Ołminy łogródek”, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Otmicach.
Kolejna kategoria dzieci przedszkolnych to wygłoszone monologi.
- miejsce zajęła Wiktoria Gorzel, „Jak ołma i ołpa mi prawili”, PP im. Braci Grimm w Leśnicy;
- miejsce Aleksandra Szpicka, „Fotowoltaika”, Oddział Przedszkolny PSP w Malni oraz z tego samego przedszkola Karolina Dyga „Żol mi gnojołka”;
- Anna Mikołasz „Pandymia”, PP im. Braci Grimm w Leśnicy.
W kategorii monologi uczniów klas I-III miejsce pierwsze powędrowało do Anny Mularz, „Wigilijoł mojyj ołmy”, kl. II, PSP Nr 3 w Gogolinie. Miejsce drugie Aleksandra Mróz, „Łopowieści o wandrach”, kl. IV, SP w Izbicku. Miejsce trzecie Hanna Mazur, „Mój zołgrodek”, kl. III, PSP w Kamieniu Śląskim.
W tej samej kategorii wyniki klas starszych VI-VIII prezentują się następująco:
- Jakub Czogala, „Miłość, pokój niech okryje cołki świat”, kl. VIII, PSP w Pokrzywnicy;
- Martyna Klyssek, „Jo chcą do szkoły”, kl. VI PSP w Żędowicach;
- Malwina Kulik, „Żandowicki smog-niy smok!”, kl. VI PSP w Żędowicach.
Kolejną kategorią, w której toczyły się zmagania, były szkolne scenki rodzajowe. Miejsce pierwsze dla PSP w Żędowicach „Jak my robili korona żniwno” oraz ex aequo „Ołma wjy nojlepiyj” z SP w Izbicku. Miejsce drugie „Ślonkie milionery” z PSP Nr 3 w Gogolinie. Miejsce trzecie „Skono se bere maras w lesie” z PPS w Malni. Przyznano również wyróżnienie dla „Na zdalnym”, PSP w Żędowicach.
- Uczniowie klas ósmych i siódmych od samego początku aktywnie uczestniczyli w tworzeniu scenariusza przedstawienia. Zaangażowali się również w przygotowanie scenografii i kostiumów. Praca nad realizacją scenki sprawiała im wiele radości i bardzo chętnie brali udział w próbach, doskonale się przy tym bawiąc. Cieszymy się, że młodzież potrafi posługiwać się gwarą i dba o kultywowanie lokalnych tradycji - mówi opiekun uczniów Aneta Kurek z PSP w Izbicku.
W konkursie wzięło udział 33 przedszkolaków z 8 przedszkoli oraz 66 uczniów z 8 szkół podstawowych. Razem - 99 uczestników, których przygotowywało 22 opiekunów.
Nagrody ufundowali: wójt gminy Izbicko oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Opole.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze