Krzyżyki palmowe trafią na listę niematerialnego dziedzictwa
Na łamach "Strzelca Opolskiego" często opisujemy tradycje pielęgnowane w powiecie strzeleckim. Teren powiatu strzeleckiego jest bardzo bogaty w zwyczaje kultywowane przez kolejne pokolenia mieszkańców, a te doceniane są przez innych.
Jesienią zeszłego roku rozpoczęły się starania o to, żeby wpisać na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zwyczaj przygotowywania krzyżyków w Wielki Czwartek. Te wykonane są z poświęconych w Niedzielę Palmową gałązek wierzby i leszczyny. W czwartek, 21 kwietnia, otrzymaliśmy informację, że wszystko się powiodło i zwyczaj trafi na wspomnianą listę.
- Krzyżyki w Wielki Piątek roznosi się po polach, ponieważ ma to zapewnić urodzaj i obfite plony. Umieszcza się je w domach i budynkach gospodarskich, żeby chroniły przed piorunami - mówi pani Edyta, mieszkanka powiatu strzeleckiego, u której w domu zwyczaj ten przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.
Niektórzy wkładają też krzyżyk do trumny jako zapowiedź zmartwychwstania. Tradycja jest żywa m.in. w gminach Strzelce Opolskie, Kolonowskie, Zawadzkie czy Jemielnica.
To już szósty zwyczaj z powiatu strzeleckiego, który trafił na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wcześniej znalazły się na niej:
- wodzenie niedźwiedzia,
- babski comber,
- dywany kwietne,
- kroszonkarstwo,
- oraz wysiewanie serc i krzyży na polach.
Na opinię czeka skubanie pierza. Trwają również przygotowania do wpisania na listę ziołolecznictwa i drzewka majowego, tzw. Maibaumu.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze