Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 11:24
Reklama Filplast

W gminie Izbicko kroszonkarstwo ma wielopokoleniową tradycję

ReklamaAugustyn - kampania roczna
1300 - nawet tyle kroszonek w ciągu roku potrafiła wydrapać pani Barbara Joszko z Boryczy. Zajmuje się tym od 50 lat! Z kolei pani Gerda Klimek z Izbicka pochodzi z rodziny, w której jajka skrobie się od siedmiu pokoleń.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
W gminie Izbicko kroszonkarstwo ma wielopokoleniową tradycję
Gerda Klimek

Autor: Archiwum

Wielkanoc 2022. Wielkie kroszonkarskie tradycje w gminie Izbicko

- Mama mówiła mi, że tradycję tę rozpoczął u nas mężczyzna - zdradza pani Gerda.

Reklama dotacje unijne dla firm

Kroszonkarka w maju skończy 81 lat. Artystycznego doświadczenia nabierała w Cepelii, przez dwadzieścia lat malowała tam wzory opolskie na porcelanie.

Jak przyznaje, w swoim życiu wykonała tysiące kroszonek. Trudno teraz zliczyć. Wielokrotnie brała udział w konkursach powiatowych i wojewódzkich, zdobywając dziesiątki nagród i dyplomów.

- Jednak już coraz rzadziej siadam do tej pracy. Ręce coraz mniej sprawne - przyznaje.

Nie odmawia jednak, by uczyć innych tego kunsztu. Kiedyś często gościła w szkołach, przekazując swoją wiedzę młodszym pokoleniom. Ostatnio prowadziła warsztaty w izbickim Klubie Seniora.

- Panie były bardzo zainteresowane, szybko szła nauka - chwali izbiczanka.

Kroszonki wymagają cierpliwości, a jedynym potrzebnym narzędziem jest dobrze zaostrzony nożyk. Wykonując kwietne ornamenty, trzeba mieć wyczucie, bo skorupka może w każdej chwili pęknąć. Maluje się z głowy... nie ma szablonu. Każde jajko, choć podobne, jest inne, a każda twórczyni ma swój unikalny styl.

- Robiłam kroszonki chyba na każdym jajku - gęsim, kur liliputek, strusim - wymienia. - Były różne zamówienia - z wierszykami, napisami, życzeniami.

Wielkanoc 2022. Około 1300 kroszonek w rok

Barbara Joszko z Boryczy robi kroszonki od ponad 50 lat. Bywało, że tworzyła od 300 do 400 rocznie, był i taki rok, że wydrapała ich 1300!

Rękodziełem zaczęła się zajmować jeszcze jako nastolatka.

- Moja ciocia pracowała w Cepelii, podpatrywałam, co robi i tak mnie to zachęciło, że po szkole zawodowej też się tam zatrudniłam. Przez 10 lat zdobiłam talerze, filiżanki, wazony... Gdy Cepelia się rozpadała, zajęłam się kroszonkarstwem. Bardzo mi się to spodobało - mówi pani Barbara.

Teraz przygotowanie jednej kroszonki zajmuje o wiele mniej czasu niż kiedyś.

- Przede wszystkim można kupić gotowe wydmuszki ze specjalnym pudełeczkiem na ozdobione już jajko. Nie trzeba preparować jaj samodzielnie, co jest dość pracochłonne. Choć na wsi nadal popularne są kroszonki robione na ugotowanym jaju - objaśnia pani Barbara.

Twórczyni z Boryczy, podobnie jak jej koleżanki po fachu, farbuje skorupki farbami do tkanin.

- Są trwałe, nie rozmazują się, nie bledną przez lata - przyznaje.

Zaznacza, że jeśli robi się pisanki do zjedzenia, a nie do ozdoby, należy wykorzystywać tylko barwniki spożywcze.

Pani Barbara przez lata zajmowała wysokie miejsca w konkursach plastyki obrzędowej, organizowanych między innymi w Strzelcach Opolskich czy w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.

***

Gmina Izbicko szczyci się też innymi twórczyniami, które wykonują piękne kroszonki, to między innymi Teresa Hurek z Krośnicy i jej córki. Prace tych pań były wielokrotnie nagradzane na bierkowickim konkursie.

Zobacz również: Wielkanoc 2022. Godziny święcenia pokarmów w powiecie strzeleckim

Zobacz również: Msze święte w Strzelcach Opolskich i w powiecie strzeleckim. Parafie i godziny

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Barbara Joszko

Barbara Joszko

fot. Archiwum


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: TeresaTreść komentarza: Artykuł: "Rozmowa z Janem Wróblewskim. Burmistrz mówi o roku rządów i rozlicza poprzednika" - Dziwne to promowanie burmistrza na łamach "bezstronnej" gazety. Czyżby ratowanie wizerunku?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 12:53Źródło komentarza: Rozmowa z Janem Wróblewskim. Burmistrz mówi o roku rządów i rozlicza poprzednika J Autor komentarza: TeresaTreść komentarza: Te posty z gminą Strzelce Opolskie powinny być oznaczone jako sponsorowane !!!!!!!!Data dodania komentarza: 17.04.2025, 11:45Źródło komentarza: Problemy z transmisją posiedzeń rady w Strzelcach Opolskich J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji"
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama